Kada govorimo o treningu i gubitku težine, mnogi od nas imaju milion pitanja kada, kako i šta jesti prije i poslije treninga za najbolje rezultate. A uz mnoge proteinske napitke, energetska pića i pločice, postajemo još zbunjeniji. Trening i zdrava ishrana idu ruku pod ruku, tako da je jako važno izabrati pravu hranu i prije i poslije treninga. Ali ostaje pitanje – šta i kada jesti?
Iako može zvučati kontaproduktivno, važno je jesti prije treninga, i to obrok bogat ugljikohidratima i proteinima, a sa malo šećera. Ako na trening dođete gladni, postoji rizik od nesvjestice i mučnine, a i šanse za povredu su veće. Ugljikohidrati služe kao gorivo za naše tijelo, i nedovoljan unos istih utiče na performans tijela i mišića tokom treninga.
Kada kažemo da obrok prije treninga treba biti bogat ugljikohidratima, to ne podrazumijeva rafinirane ugljikohidrate koje pronalazimo u bijelom hljebu, kolačićima, sokovima itd., nego nerafinirane, poput onog u grašku. Obrok treba biti lagan da bi ga tijelo lakše svarilo prije treninga, a preporučeno vrijeme za jelo je u prosjeku sat vremena prije treninga.
Neki od prijedloga za obrok prije treninga su:
-
smoothie od banana i bobičastog voća, napravljen sa bademovim ili sojinim mlijekom
-
zobena kaša (ne instant kaše iz vrećice!) sa borovnicama i bananom
-
jabuka i orasi
-
avokado i tvrdo kuhano jaje na raževom hljebu
-
energetske pločice (koje ste po mogućnosti sami napravili)
Ako ste imali obrok prije treninga, to nikako ne znači da ne trebate jesti i poslije. Tokom treninga, tijelo istroši rezerve energije, koje je bitno nadoknaditi. 20-30 minuta nakon treniga je idealno vrijeme za sljedeći obrok, jer u tom periodu mišići najbolje “upijaju” hranjive tvari, što im pomaže da se brže oporave. U ovom slučaju, jelo treba biti bogato proteinima i složenim ugljikohidratima (quinoa, orašasti plodovi…).
Prijedlozi za obrok poslije treninga:
-
mix orašastih plodova
-
grilovano povrće i piletina
-
salata sa prepečenim leblebijama
-
losos i slatki krompir (batat)
-
quinoa sa kupinama i orasima
Ali na kraju možda i najbitnije – hidracija. Kraj treninga ne znači da ne trebate piti više vode. Svi gube određenu količinu tečnosti tokom treninga, zbog temperature, intenziteta treninga i generalnih uslova, ali izgubljena tečnost se mora nadoknaditi.